Izrada računarskih mreža

Upotreba sve većih i složenijih dinamičkih mreža,međusobno umrežavanje različitih uređaja, povezivanje različitih mreža u složene strukture kao i globalna ekspanzija čovječanstva usmjerena ka mrežnim tehnologijama naglašava važnost brižljivog planiranja, građenja, implementacije i administracije računarskih mreža.

Računarske mreže

Pro-Link ekipa radi profesionalnu izradu računarskih mreža:

Pasivne komponente mreže

To su i ujedno najjednostavniji elementi svake mreže. Čine je: kablovi, utičnice, prespojni paneli, rek ormari, dakle kroz ove komponente nema nikakve promjene napona. Na prvi mah djeluje da pomenute stavke nisu presudne za rad same mreže ,ali niz standarda i potreba za velikim iskustvom onog ko samu mrežu izgrađuje, nas navodi na suprotno.

UTP kablovi - Unshielded Twisted Pair

Svaka parica kabla je upredena a potom su sve četiri parice međusobno uvijene kako bi se smanjio uticaj vanjskih interferencija (smetnji) . Oko svih parica zajedno je zaštitni plastični omotač.

STP kablovi - Shielded Twisted Pair

Svaka parica kabla je upredena a potom su sve četiri parice međusobno uvijene kako bi se smanjio uticaj vanjskih interferencija (smetnji) . Oko svih parica zajedno je zaštitni plastični omotač.

FTP kablovi – Foil screened Twisted Pair

Svaka parica kabla je upredena a potom su sve četiri parice međusobno uvijene kako bi se smanjio uticaj vanjskih interferencija (smetnji) . Oko svih parica zajedno je zaštitni plastični omotač.

Za ispravan rad mreže potrebno je da se strukturni kablovski sistem – SKS – (kablovi i priključni elementi) formira od komponenti koje zadovoljavaju tehničke standarde.

Za rad Fast Ethernet mreže (prenos podataka brzinom od 100 Mbps), potrebno je da svi elementi (kablovi,utičnice i patch-paneli) zadovoljavaju zahtjeve minimalno kategorije 5 (cat 5).

Kategorija elemenata pasivne instalacije je najčešće 5, 5e ili 6, što znači da je instalacija u stanju da prenosi podatke brzinom od 100, 125 i 250 Mbps.

Za izradu mreže je neophodan odgovarajući pribor i alat kako bi ista funkcionisala ispravno I pouzdano dugi vremenski period.

Optički kablovi

Optički kablovi se danas koriste u svrhu prenosa informacija na velike daljine i to do 200 km. Primjenu optike pokrenuo je izum  poluprovodničkog lasera 1963. godine.Optičko vlakno je tanka staklena nit napravljena od silicijuma.

Singlmodno i multimodno

Postoji singlmodno (kroz vlakno samo putuje jedan svjetlosni talas tj. samo jedan zrak) i multimodno vlakno (kroz vlakno putuje više svjetlosnih talasa tj. više svjetlosnih  zraka se prostire različitim putanjama kroz vlakno).

Optički kablovi se privode u rack ormar i pomoću pribora za prihvat optike se na siguran i bezbjedan način smiještaju unutar OPIČKOG PATCH – PANELA.

atest lan mreže

Atest LAN mreže

Kao potvrda garancije za kvalitetno urađenu pasivnu mrežu izdaje se Atest o ispravnosti  i datumom testiranja svakog kabla i modula , kako na strani utičnice tako I na strani patch-panela.

Izrada atesta se vrši sa sertifikovanim testerom , tipa FLUKE.

Rack ormari

Rack ormari unutar kojih se smiještaju kako pasivni tako i aktivni elementi mreže,mogu se razlikovati po visini, dubini , jesu li zidni ili samostojeći. Razlikujemo ih po nazivu koji je simboličan za Rack ormare a jedinica za visinu je Unit (U). Ormari mogu biti  veličine 6U, 9U, 12U, 15U, 18U, 22U, 37U, 42U.

Rack ormar
Rack ormari
Patch paneli

Patch paneli

Patch paneli na kojima se završavaju tj. patchuju UTP , FTP ili SFTP kablovi (na stranu rack ormara), razlikujemo ih takođe i po tome jesu li za kablove kategorije CAT.5 , CAT.5E , CAT.6 ili CAT.6A

Modularne ili nadgradne utičnice

Modularne ili nadgradne utičnice na kojima se završavaju tj. patchuju UTP , FTP ili SFTP kablovi(na stranu utičnice), razlikujemo ih takođe i po tome jesu li za kablove kategorije CAT.5 , CAT.5E , CAT.6 ili CAT.6A

Aktivna mrežna oprema

Da bi se omogućio saobraćaj unutar mreže tj. razmijena informacija između računara, lap-top uređaja, štampača, pametnih telefona neophodni su nam access point,switch i ruter. Acces point obavlja razmijenu informacija unutar kancelarija i to putem radio signala tzv. Wi-Fi signal. 

Dometa je nekoliko desetina metara, proizvođača Ubiquity Networks. Brzina i pouzdanost rada zavisi od specifikacije same opreme, kao i od prepreka i refleksija koje mogu da oslabe emitovani signal.

Switch

Switch omogućava razmijenu informacija putem kabla (komplet ožičena mreža). Saobraćaj se zahvaljujući njemu obavlja pouzdano i brzo a zavisno od tehnologije koju izaberemo i naših zahtijeva, može biti upravljiv ili neupravljiv. Omogućava razmijenu informacija između računara koji su i do 90 metara udaljeni jedan od drugog. 

Može biti sa običnim portovima (LAN mreže) i POE portovima ( IP video nadzor). Brzina koju mogu isporučivati na svakom portu je do 100Mbit/s , 250 Mbit/s  ili 1000 Mbit/s.Može biti 4-portni, 8-portni, 16-portni, 24-portni, 48-portni.

Ruter

Ruter je zadužen za rad na nivou gdje se vrši razmijena informacija između različitih mreža.Osnovna uloga rutera je da nam obezbijedi izlaz na internet, međutim ima i mnogo ozbiljnije funkcije unutar sebe a sve to povezuje u jednu skladnu cjelinu zahvaljujući softweru kojim raspolaže.

Uređaj koji najviše koristimo je Fortigate FGT-61E koji u sebi ima više funkcija: router, firewall, VPN koncentrator, UTM (antivirus, IPS-sistem protiv hakerskih napada, WEB filtering, SSL inspekcije) i Wi-Fi kontroler.