Protivpožarni sistemi
Protivpožarni sistemi se ugrađuju u cilju otkrivanja požara, preduzimanja mjera protiv širenja požara a u nekim slučajevima putem izvršnih modula i gašenje požara. Sve te radnje obavljaju elementi protivpožarnog sistema.
Detektori požara rade na principu da automatski aktiviraju izlazni relej i šalju signal centrali da je došlo do promjene u okolini koju on nadzire (pojava dima – optički detektor dima,pojava plamena- optički javljač plamena , brzo povećanje temperature – termodiferencijalni javljač, pojava gasa tj. javljač ugljen-monoksida; koji nastaje kao posledica nepotpunog sagorijevanja čvrstih, tečnih i gasovitih gorivih materijala).
Optički detektor – pojave dima
Unutar samog detektora se nalaze crvena dioda koja emituje snop svjetlosti koju (u normalnim uslovima) prihvata žuta dioda,međutim kada se pojavi dim u prostoriji i ispuni unutrašnjost detektora dolazi do prekida snopa svjetlost između žute i crvene diode, i tada detektor javlja ALARM.
Optički detektor dima se postavlja tamo gdje se pretpostavlja da se kao prva pojava požara očekuje neprovidni dim.
Termodiferencijalni detektor – promjene temperature
Ovaj detektor se stavlja na mjestima gdje se prilikom požara u najranijoj fazi očekuje velika promjena temperature. Radi na principu upoređivanja izlaznih vrijednosti temeperature na mjernom i referentnom otporniku.Kada izmjereni rezultat pređe kritičnu temperature detektor proglašava ALARM.
Adresabilna centrala za dojavu požara sa jednom petljom
Adresabilni sistem se zasniva na serijskom javljanju svakog komunikacionog modula preko dvožične linije. Adresabilna protivpožarna centrala, tipa INIM S-SMART LIGHT/S, je savremena centrala kapaciteta do 64 elementa, sa akomulatorskim baterijama za 72h u normalnom radu i 30min u alarmu.
Lokacija centrale je predviđena u prijemnoj prostoriji, gdje je potrebno obezbijediti 24-časovno dežurstvo ili telefonsku vezu sa službama zaštite. Napaja se mrežnim naponom 220V, 50Hz iz razvodnog ormana sa posebnog strujnog kruga. U slučaju ispada mrežnog napona raspolaže ugrađenom akumulatorskom baterijom koja obezbeđuje nesmetani rad sistema u trajanju od 72 časa u mirnom stanju i 30 minuta u alarmu.
Javljač ugljen-monoksida
Ovi detektori se postavljaju na mjestima gdje se može očekivati pojava ovog gasa. Ugljen monoksid je gas bez boje i mirisa i produkt je nepotpunog sagorijevanja usled loše ventilacije, dimljaka, kvarova peći,izduvnih gasova iz automobila, agregata, …
Adresabilni ručni javljač
Adresabilni ručni javljač požara služi za ručno aktiviranje alarma u slučaju pojave požara, bez vremena provere i na taj način ima ulogu u požarnoj zaštiti za direktno alarmiranje. Postavlja se na visini 1,60m od poda. Na svim komunikacijskim djelovima objekta postavljaju se ručni javljači požara.
Prednja maska je presvučena plastičnom folijom, te prilikom aktiviranja ne može doći do povređivanja.
Kada se javljač pritisne aktivira se požarna sirena, ista se ne može ugasiti dok se ručni javljač pomoću specijalnog ključa ne resetuje.
Protiv-požarni kablovi
U slučaju požara, kablovi koji su mu izloženi, moraju da budu u funkciji duži vremenski period (najmanje 30 min.) i moraju biti zaštićeni od vatre – da su sporogoreći. Poslednje se postiže posebnom izolacijom kablova. Sporogoreći kabl se koristi za međuvezu svih elemenata sistema.
Prilikom kabliranja elemenata sistema dojave požara, moraju se koristiti sporogoreći kablovi ,koji mogu da osiguraju pravilan rad elemenata sistema u slučaju požara.
Kod adresabilnih sistema detekcije i dojave požara potrebno je obezbeditit vatrootporne kablove većeg poprečnog preseka.(1 mm²) za razliku od konvencionalnih sistema (0,5 mm²).